Ensimmäinen kuurojen padelin SM järjestettiin Tampereella 26.10.2024 Padel West Raholan hallilla. Kaikki iloiset pelaajat kokoontuivat lähes yhtä aikaa paikalle, mikä oli kiva nähdä. Saimme viiden kentällisen hallin omaan käyttöön, joten pystyimme pelaamaan kaikissa kentissä yhtäaikaa.
Klo 10 alkoivat pelit, pallot viuhahtivat mukavasti edestakas verkon yli tai seinien kautta. Pelit olivat kaikki todella tasaisia, ja osalle pelaajista tulikin heti hiki, joka kertoneekin jännittävistä ja nopeatempoisista peleistä.
Miesten puolella oli 8 paria, josta 3 paria näyttivät, että he tulivat paikalle taistelemaan kultamitalista; Herlinin veljekset Tedi ja Robin, Jussi Ahola ja Danny De Weedrt sekä Rasmus Raurala ja Jimmy Raninen. Pelit pelattiin aamupäivällä 6 pisteeseen asti ja iltapäivällä puolestaan 9 pisteeseen. Finaaliin pääsivät yleisön odotusten mukaisesti parit Raninen & Raurala ja Herlinit. Jälkimmäiset ovat Suomen mestareita vuosimallia 2024.
Naisten puolella mukana oli vain kolme paria, joista Nelli-Sofia Tarvajärvi & Kristel Ahola olivat vahvoilla heti aamusta asti ja lopulta pelasivatkin itselleen kultamitalin. Toivoisin hartaasti, että ensi vuodelle saisimme enemmän naispareja. Itse kuitenkin kilpailunjohtajana ilahduin, että kaikki pelaajat kunniottivat suuresti sekä toisiaan että järjestäjiä. Päivä sujui erinomaisesti alusta loppuun, ja tästä ikimuistoisesta päivästä jäi hyvät fiilikset hyvälle muistolle.
Iso kiitos kaikille pelaajille, toimenhenkilöille ja järjestäjälle Uljaalle hienosta päivästä!
Kirjoittajana SM-padelin kilpailunjohtaja, Kimmo Väre.